Archive for Luty, 2013

Reportaż Telekuriera TVP Poznań o akcji charytatywnej HF2013MAX

Reportaż Telekuriera TVP Poznań o akcji charytatywnej HF2013MAX zorganizowanej przez krótkofalowców z Piły na rzecz chorego Maksymiliana.

 

Akcja charytatywna HF2013MAX – zasłyszane na falach krótkich

Radioamatorstwo nazywane często krótkofalarstwem może kojarzyć się głównie z zakłóceniami w telewizorze albo pajęczyną kabli rozwieszoną nad naszymi głowami lub na drzewach i budynkach. Gdzie nie jest to możliwe, bo Spółdzielnie Mieszkaniowe nie wyrażają zgody na montaż anten, krótkofalowcy radzą sobie jak potrafią, wystawiając przeróżne druty, obręcze, dziwne konstrukcje na balkonach i za oknami…

Jest to wspaniałe hobby choć pewnie nie wszyscy rozumieją jak można kilka godzin przesiadywać przed mikrofonem i mówić do czarnego pudełka. Krótkofalarstwo to nie tylko hobby, zabawa, sposób na spędzenie wolnego czasu. Często staje się jedynym oknem na świat dla ludzi starszych, mieszkających samotnie, rzadko wychodzących z domu z powodu choroby lub podeszłego wieku. Liczne konkursy i zawody organizowane przez organizacje na całym świecie, pomagajace szkolić młodzież oraz podnosić poziom operatorski to jednak nie wszystko. Coraz częściej czytam w internecie o tym, że krótkofalowcy pomagają w czasie klęsk żywiołowych, przekazując istotne informacje pomiędzy sztabami akcji tam, gdzie zawiodła łączność konwencjonalna lub komórkowa a do satelitarnej nie ma dostępu. Spotkania w klubach łączności, zloty, pikniki i ogniska to te przyjemniejsze strony „radia”, niestety zdażają się i takie, które zmuszają nas do podjęcia działań w imię ludzkiego zdrowia lub życia.

Czytaj wicej »

Znajdź mnie
Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeVisit Us On Twitter
Śledź znak na APRSie
Znajdź znak w bazie QRZ
Slideshow
Kanał SQ3DHO
Reklama