Akcja charytatywna HF2013MAX – zasłyszane na falach krótkich

Radioamatorstwo nazywane często krótkofalarstwem może kojarzyć się głównie z zakłóceniami w telewizorze albo pajęczyną kabli rozwieszoną nad naszymi głowami lub na drzewach i budynkach. Gdzie nie jest to możliwe, bo Spółdzielnie Mieszkaniowe nie wyrażają zgody na montaż anten, krótkofalowcy radzą sobie jak potrafią, wystawiając przeróżne druty, obręcze, dziwne konstrukcje na balkonach i za oknami…

Jest to wspaniałe hobby choć pewnie nie wszyscy rozumieją jak można kilka godzin przesiadywać przed mikrofonem i mówić do czarnego pudełka. Krótkofalarstwo to nie tylko hobby, zabawa, sposób na spędzenie wolnego czasu. Często staje się jedynym oknem na świat dla ludzi starszych, mieszkających samotnie, rzadko wychodzących z domu z powodu choroby lub podeszłego wieku. Liczne konkursy i zawody organizowane przez organizacje na całym świecie, pomagajace szkolić młodzież oraz podnosić poziom operatorski to jednak nie wszystko. Coraz częściej czytam w internecie o tym, że krótkofalowcy pomagają w czasie klęsk żywiołowych, przekazując istotne informacje pomiędzy sztabami akcji tam, gdzie zawiodła łączność konwencjonalna lub komórkowa a do satelitarnej nie ma dostępu. Spotkania w klubach łączności, zloty, pikniki i ogniska to te przyjemniejsze strony „radia”, niestety zdażają się i takie, które zmuszają nas do podjęcia działań w imię ludzkiego zdrowia lub życia.

Siedząc dziś przed radiem i przeszukując zakresy natrafiłem na innego radiooperatora – Adama SP3EA, który wywoływał stacje przedstawiając się znakiem radiowym, wydanym na tzw. specjalną okazję. Znak HF2013MAX został wydany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w związku z założeniem przez Pilski klub Krótkofalowców SP3YAC stacji okolicznościowej. Członkowie Klubu – Adam SP3EA, Jarek SQ3BKH oraz Janek SQ3KNQ ufundowali okolicznościowe tzw. karty QSL a Starostwo powiatowe w Pile objęło patronat nad całą akcją. Lokalne media – TVASTA – Piła, Gazeta TĘTNO REGIONU – Piła oraz Firma PRINT-STOP z Piły również przyłączyły się do całego zamieszania. Akcja ma na celu dotarcie do jak największej liczby osób i uzbieranie środków finansowych na rehabilitację Maksymiliana.

„Maks urodził się 30.07.2011r. jako rzekomo zdrowe dziecko. Choroba jego ujawniła się po pewnym czasie. Stwierdzono: mózgowe porażenie dziecięce, małogłowie, hipoplazję ciała modzelowatego, zeza zbieżnego a ostatnio ujawniła się też padaczka. Mimo, że Maksymilian skończył już rok, jego rozwój psychoruchowy jest na poziomie dziecka czteromiesięcznego. Lekarze nie dają szansy na poprawę bez intensywnej rehabilitacji ruchowej i leczenia, na które nie stać naszej pięcioosobowej rodziny. Mamy jeszcze dwoje dzieci w wieku szkolnym. Pracuje tylko mąż, a ja opiekuję się niepełnosprawnym synem. Uzyskane wsparcie chcemy przeznaczyć na rehabilitację, aby Maksymilian mógł chociaż w pewnym stopniu rozwijać się lepiej. Za każde, nawet niewielkie wsparcie dziękujemy z całego serca” – pisze w apelu ogłoszonym w mediach oraz na stronie klubu SP3YAC mama Maksymiliana.

Na czym to polega ?

Operatorzy klubowi Adam, Jarek i Janek przeprowadzają łączności w zakresie pasm fal krótkich a więc zasięg ich działania jest ograniczony jedynie mocą nadajnika oraz zyskiem anteny. Bez większych przeszkód trafią do nasłuchujących na terenie całej polski a nawet i dalej. Mam nadzieję, że chętnych do wsparcia akcji nie zabraknie. Za przeprowadzone łączności, operatorzy przydzielają punkty, a osoba, która nazbiera ich najwięcej otrzyma puchar ufundowany przez organizatorów. Nadawca, który dokona największej wpłaty na rehabilitację Maksa również otrzyma puchar, trzeci trafi do stacji nasłuchowej, która uzbiera największą ilość nasłuchów stacji organizatora przez cały okres trwania akcji czyli do końca lutego. Wszyscy, którzy rozmawiają ze stacjami organizatora otrzymają specjalną kartę QSL – potwierdzającą łączność, kartę zaprojektowaną specjalnie dla celów tej akcji.

Publikując ten artykuł mam nadzieję, że przynajmniej w małej części przybliżę czytającym czym jest hobby, którym zajmuję się od ponad 19 lat a przede wszystkim, że przynajmniej w małej części pomogę Maksowi uzbierać środki na rehabilitację.

Jestem pewien, że gdyby mnie spotkała kiedyś konieczność zwrócenia się o pomoc w takiej sprawie, z pewnością wykorzystałbym wszystkie możliwe kanały przekazu, wraz z moim radiowym światem, aby ratować dziecko.

Życzę powodzenia organizatorom oraz rodzicom Maksymiliana i przyłączam się do akcji! Krzysztof SQ3DHO Jurczok Poznań

DANE:
Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”

ul. Łomiańska 5,

01-685 Warszawa

Bank BPH S.A, Odział w Warszawie

15 1060 0076 0000 3310 0018 2615

Tytułem: 18472 Kosmowski Maksymilian – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

Więcej na stronie organizatora akcji klubu sp3yac:

http://www.sp3yac.com.pl

Leave a Reply

Znajdź mnie
Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeVisit Us On Twitter
Śledź znak na APRSie
Znajdź znak w bazie QRZ
Slideshow
Kanał SQ3DHO
Reklama